fbpx

ROSTOUCÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ

Na jaře zaskočily stavebníky prudce rostoucí ceny materiálů. Nejvíce se ceny navyšují u železa, dřeva a polystyrenu, případně i dalších izolací. Ti, kdo již započali stavbu nebo ji teprve plánují, se ocitli před otázkou, zda stavět, nebo raději počkat.
Ještě o něco opatrnější by byl z hlediska plánování stavby ředitel komunikace společnosti Bravo Europa Eduard Nejezchleb.
Investoři, kteří již stavební projekt v minulých měsících zahájili, ředitel komunikace společnosti Bravo Europa Eduard Nejezchleb, doporučil neváhat s nákupem materiálu, pokud budou nějaký schopni koupit, přičemž aktuální ceny na trhu se pro koncové uživatele naplno projeví až v září či říjnu letošního roku.

Zdroj: EPS NAVÝŠENÍ HYPOTÉKY

Vzhledem k tomu, že nelze v nejbližších letech očekávat návrat cen materiálů a práce řemeslníků na úroveň roku 2020, je lepší si již sjednaný úvěr navýšit alespoň o 20 %. Lidé, kteří řeší novou hypotéku, by těmto komplikacím měli předcházet, ideálně dostatečnými vlastními finančními rezervami nebo také sjednáním vyššího úvěru.
Má-li už člověk sjednanou hypotéku, jejíž výše je vinou aktuálního růstu cen nižší, než potřebuje, neměl by podle expertů spoléhat na odklad stavby.
Osobně se přikláním k dokončení stavby, jak to jen jde, řekl hlavní konzultant společnosti Denarius Gold Pavel Šalomon.

Zdroj: Sdružení EPS ČR

DŘEVOSTAVBY ZDRAŽUJÍ NEJVÍCE

Podle Nejezchleba patří mezi nejvíce zasažené zejména dřevostavby, u nichž investor musí počítat s cenou až o 50 procent vyšší oproti rozpočtu zpracovanému v roce 2020, kde hlavní důvodem je nárůst ceny dřeva o více než 140 %.roj:

KDY BUDE LÉPE?

Někteří odborníci očekávají obrat k příznivějším cenám materiálů nejdříve za rok. Podobně optimistický pohled nabízí i zakladatel služby Nemoreport.cz Jan Záhora, který sdělil, že, letošní cenová horečka opadne a trh se zklidní, zároveň se zlepší personální kapacita stavebních firem. Na druhou stranu ale uvedl, že nelze očekávat návrat cen stavebních materiálů a prací na hodnoty z minulých let. Jen už by neměly tak prudce růst.

Podle vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus Anny Píchové by ke zmírnění růstu cen stavebních materiálů mělo začít docházet na jaře 2022.
Zmírnění podle ní nebude rovnoměrné, bude se lišit dle jednotlivých komodit či stavebních materiálů Nicméně tento budoucí cenový vývoj je poměrně obtížné predikovat, a to vzhledem k turbulentnímu vývoji jak na nabídkové, tak i poptávkové straně a stále nejistému vývoji pandemie.

Převzato z Living.cz | Vše o bydlení, nábytku a rekonstrukcích